VYSOKÁ ŠKOLA - SHRNUTÍ ZA 5 LET

/
15 Comments
Ahoj,

všechny Vás zdravím u článku, který se týká mých 5 let na vysoké škole. V článku chci shrnout obecné informace o průběhu studia. Zařadím i pár vět na téma psychika, vztah, bydlení a finance.

STUDIUM

Už při studiu na SŠ jsem věděla, že chci ve studiu pokračovat. Podala jsem si tedy přihlášky na 3 vysoké školy. Na SŠ jsem pilně studovala a vždy jsem měla vysvědčení s vyznamenáním. Stalo se to, že jsem nebyla přijatá ani na jednu VŠ. Když jsem se dozvěděla výsledky, tak jsem se začala koukat v dalších městech, jestli si ještě můžu přihlášku někam podat. A byla jsem přijata na obor Management finančních rizik. Zmiňuji to zde proto, že když jsem se dozvěděla, že mě nikam nevzali, byla jsem zklamaná a smutná, že jsem se pořád tak snažila na SŠ a stejně mi žádná VŠ nevyšla. Pokud něco nevyjde napoprvé, neztrácejte hlavu.

Studium na VŠ probíhalo tak, že každý rok byl rozdělený na 2 semestry - zimní a letní. Na každý tento semestr se zapisovaly předměty, takže po zimním semestru následovaly nové předměty. My jsme si rozvrh sestavovali úplně sami, což bylo skvělý. Předměty jsou rozdělené na povinné, povinně-volitelné a volitelné.

Na VŠ jsou cvičení (semináře) a přednášky. Cvičení jsou povinná a přednášky nepovinné. Já jsem byla poctivá a absolvovala jsem všechny přednášky a cvičení, protože jsem v tom viděla smysl a potřebovala jsem ty informace.

Během semestru jsme plnili semestrální práce a průběžné testy. Ke konci semestru následoval zápočtový týden, který měl různou formu - test, obhajoba projektu či kombinace. Když jsem splnila zápočet, byla jsem připuštěna ke zkoušce. Zkouška byla buď písemná, ústní nebo kombinace. Po splnění zkoušky jsem získala příslušné kredity,  kterými byl předmět ohodnocen. Pokud byl předmět ukončen zkouškou, dostala jsem také známku, pokud byl ukončen jen zápočtem, známku jsem nedostala.

Každý semestr potom probíhal stejně - přednáškové období, zápočtový týden a zkouškové období. Měli jsme také stanovený minimální počet kreditů, které bylo potřeba splnit, jinak byl student vyhozen. Celkem za 3 roky na bakalářském studiu bylo potřeba získat minimálně 180 kreditů. Na jeden semestr jsem já měla vždy minimálně 30 kreditů.

Ve 2. ročníku jsem si vybrala téma bakalářské práce, na kterém jsem v průběhu 3. roku studia pracovala.

Když jsem měla napsanou a odevzdanou bakalářskou práci, měla jsem 180 kreditů, tak jsem se mohla přihlásit ke státní zkoušce. Státní zkouška zahrnuje obhajobu bakalářské práce a potom ústní zkoušení z několika předmětů. Upřímně - je to masakr a jsem na sebe obrovsky pyšná, lehké to pro mě nebylo.

Nejkrásnější zakončení bylo slavnostní předání diplomu - promoce.

Já jsem věděla, že chci jít dál, takže jsem si podala přihlášku na navazující studium na obor Pojistné inženýrství: Management finančních rizik. Průběh zde byl úplně stejný jako na bakalářském studiu, jen se to lišilo v tom, že bylo potřeba napsat diplomovou práci a celkově mi studium přišlo mnohem náročnější. Zde bylo potřeba získat min. 120 kreditů. Po splnění podmínek jsem mohla jít ke státnicím. Psychicky jsem myslím na tom ke konci už byla dost špatně a jsem ráda, že to mám za sebou.

Neměnila bych. Na VŠ bych šla znovu. Jsem ráda, že jsem studium úspěšně dokončila, ale bylo to občas upřímně peklo. Stálo to nervy, slzy, ale ten pocit, kdy jsem si splnila sen, to mi nikdo nevezme.

FINANCE

Státní školy nic nestojí. Já jsem ráda, že mě podporovali rodiče při bydlení, stravě a jízdném. Univerzita přispívala taky ubytovacím stipendiem, které se vyplácelo měsíčně a také je možnost sociálního stipendia. Pokud jste hodně úspěšní, je možné si přivydělat i prospěchovým stipendiem.

VZTAH

Když jsem viděla přítele na SŠ každý den, bylo náročné se sžít s tím, že se uvidíme 1x za týden nebo dva. Je to pro vztah něco nového, ale myslím si, že to vztah posilní, pokud i tak spolu zůstanete.

BYDLENÍ

První rok jsem bydlela na koleji a další 4 roky na studentském bytě. Na koleji už bych nikdy bydlet nechtěla. Byl zde hluk, málo prostoru, společné koupelny a kuchyň pro několik lidí. Také se zde kradlo. Ano, bylo možné si platit i pokoj, kde byla kuchyň a koupelna určená třeba pro 4 lidi, ale takové bydlení bylo cenově dražší. I když jsem bydlela na koleji v pokoji, který byl cenově nejlevnější, na bytech jsem platila méně peněz.  Takže ve výsledku byl pro mě byt nejlepší po všech stránkách.

PSYCHIKA

Během studia jsem potkala spoustu úžasných vyučujících. Setkala jsem se také ale s arogantními lidmi, na kterých jsem viděla, že je zřejmě jejich práce ani nebaví a vyloženě studentům znepříjemňují život. Tihle lidé se najdou všude a je potřeba jim odolat a nezhroutit se. Občas se mi to nepovedlo, ale jsem ráda, že jsem na takové lidi narazila, protože jsem si uvědomila svou cenu a spíš u mě svým přístupem absolutně ztratili respekt.Na VŠ se přihlásí spoustu lidí, spoustu jich taky nastoupí. Ale jen malý množství dojde až do cíle. A není se čemu divit. Já poznala to, že je potřeba se studiu naplno věnovat a neustále se snažit. Všechno  jde, když se chce. Já k tomu měla svoji motivaci, studovala jsem proto, že jsem chtěla já. Neplnila jsem ničí požadavky, nestudovala jsem pro titul. Studovala jsem pro to, že jsem chtěla poznat něco nového.

Věřím, že tento článek bude užitečný pro ty, kdo se na VŠ chystají, aby si udělali alespoň malý obrázek. Těším se na Vaše zkušenosti a názory a pokud studujete, tak Vám ve studiu přeju hodně sil.

Mějte se báječně,
Veru15 komentářů:

 1. Klobouk dolů, Verčo. Jsi opravdu moc šikovná a věřím, že tento článek určitě někomu pomůže. :-)
  welcometomyworld

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Budu rada, kdyz udela aspon malou predstavu a treba i nekomu pomuze v rozhodovani bydleni kolej vs byt :) . Marťo, dekuju

   Vymazat
 2. Mě přihlašování na VŠ čeká letos a nejvíc se bojím právě toho, že mě nikam nevezmou. Z toho už depkařím od konce minulého školního roku :/ Mimochodem gratuluji k úspěchům, a děkuji za super článek :)

  Pauline's Tiny World

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dekuju :) depkarenim si spis uskodis. Cloveka to bude mrzet, ale ma potom spoustu moznosti, co delat dal

   Vymazat
 3. Jsi statečná Veru, oceňuji tvoji píli a důslednost. Disciplína s prokrastinací, jsou asi moje největší slabostí a kvůli tomu se bojím že bych vysokou nedokončila. Nevím, nějak nemám motivaci tam jít, třeba mě to bude mrzet, třeba ne, možná se mi v hlavě třeba přehodí a nakonec půjdu. Mám kamarádku, která byla na střední chytrá a prospívala s vyznamenáním, na vysokou taky nešla, pracuje a neměnila by. Jiní zase tvrdí, že bez vysoké je člověk jako nic.

  Terezah-style

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To prave ja nesnasim, takovy kecy, ze bez VS je nekdo nic. At si kazdej vybere, jestli chce studovat dal, ale urcite to nevypovida o jeho hodnote. Neni to povinnost, VS neni ani pro kazdyho bych rekla. Samozrejme nektera povolani VS vzdelani vyzaduji, zalezi vzdy na cloveku. Hlavne aby v zivote delal to, co ho bavi a naplnuje

   Vymazat
 4. Veru, já mám VŠ za sebou a jsem za to nesmírně ráda, nechápu, proč mi všichni říkali, že v práci to je/bude mnohem horší než ve škole, já tvrdím opak. Moc jsem Ti držela palečky, aby jsi vše zvládla, jsi skvělá, že ses rozhodla o své zkušenosti podělit, určitě to někomu kdo se chystá studovat/studuje VŠ pomůže:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani dekuju. Ja mam za sebou skoro 2 mesice na HPP a je to lepsi nez skola. Kdyz bych se mela rict, jestli bych po SS sla rovnou do prace nebo na VS, tak urcite bych na VS sla, ale prace je pro me lepsi. Delas uz fakt veci z praxe, po praci mas cas na svuj osobni zivot a jeste dostavas za praci zaplaceno, takze urcite to taky stejne jako ty, nevnimam tak, ze by byla prace horsi :)

   Vymazat
 5. Nejhorší na vysokých školách je po studiu sehnat práci v oboru. V dnešní době, když je přesycený trh a pracovních míst málo je těžké místo sehnat, ještě když člověk bydlí v menším městě. Hledám práci už přes půl roku a budu se muset smířit s tím jít mimo obor.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Peti, ja jsem rada, ze jsem nasla praci v oboru. Myslim, ze prace je dost, kdo chce pracovat, tu praci najde. Mas pravdu, ze trh je plny a prijde mi, ze ve vetsim meste se prace najde v oboru lip, pak zalezi, jestli je clovek ochotny se prestehovat kvuli praci

   Vymazat
 6. Amen, shoduje se to s mými pocity :D Taky už jsem potkala super vyučující i lidi, co by radši neměli přijít do kontaktu s dalšími lidmi. Na bakaláři převažovalo to dobré, teď na magisterském už je to horší. Zdá se mi, jako by naschvál házeli klacky pod nohy a vymýšleli blbosti, ještě když na magisterském už většina lidí prostě do práce musí. Hodně se bojím, že pak ani nenajdu práci v oboru. Ale budu se snažit, když už se mi povedlo studovat něco, co by mě bavilo :) Myslím, že každý, kdo má zájem, by měl VŠ zkusit. Odejít se dá vždycky. Bohužel jsem i zažila situace z okolí, kdy chtěl někdo studoval, ale ostatní mu tvrdili, že na to nemá, takže to ten člověk vzdal :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je smutny tyjo :( . Preju Ti, aby jsi praci v oboru nasla, mne se to povedlo a na prvni praci jsem spokojena

   Vymazat
 7. si užasna šikovna obdivujem ťa že si to dotiahla do konca ty vysoku školu:) ja som chodila na vysoku rok ale to som tam išla len tak že ako to tam chodí vedela som že to nikdy nedam,, a tak sa aj stalo akokoľvek som sa učila nikdy som nedala skušky, takže si skvela niekto na to nemá no :))

  OdpovědětVymazat

Děkuju za Vaše komentáře :)

Veru. Používá technologii služby Blogger.
Děkuji moc za každý komentář :*